تحول در شیوه‌های پیشین و میدان دادن به بخش خصوصی راهکار رسیدن به فناوری است

تحول در شیوه‌های پیشین و میدان دادن به بخش خصوصی راهکار رسیدن به فناوری است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در مراسم جشن بلوغ فناوری و خروج ۱۳ داروی نوترکیب حوزه زیست‌فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی شتابدهنده پرسیس‌ژن، با تأکید بر اینکه برای خلق راه حل و فناوری از پژوهش، باید شیوه‌های نوین در پژوهش به‌کمک بخش خصوصی جایگزین روش‌های پیشین و عمدتاً دولتی هزینه در این حوزه شود، اظهار کرد: تجربه سرمایه‌گذاری کلان بخش دولتی در پژوهش نشان داده این روش نتیجه بخش نیست و می توان با ایجاد محیط مساعد فعالیت بخش خصوصی و صرف هزینه به مراتب کمتر، نتایج بهتری در تولید فناوری و نوآوری از پژوهش حاصل کرد.

ستاری افزود علیرغم سرمایه گذاری های کلانی که توسط دولت در بخش پژوهش انجام شده، اما نتیجه درخور توجهی حاصل نشده است زیرا پژوهش از دل بخش خصوصی بیرون می‌آید. هزینه‌کرد دولت در پژوهش‌های کاربردی و معرفی استخدام دولتی به عنوان راهکار اشتغال، مسیر نادرستی برای رسیدن به پیشرفت و حل مشکلات است و زمانی که بخش خصوصی نقشی در پژوهش و اشتغال داشته باشد، مشکلات کشور حل می‌شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان فعالیت شتاب دهنده زیست فناوری پرسیس‌ژن در تولید فناوری توسط بخش خصوصی با تکیه بر توانمندی خلاقیت نیروی انسانی را نمونه‌ای موفق از الگوی جدید پژوهش دانست و افزود: با تحول فرهنگی و ایجاد محیط مساعد، یک شتابدهنده بخش خصوصی فعال در حوزه زیست فناوری توانسته ظرف کمتر از دو سال بیش از ۱۷ فناوری و محصول دارویی تولیدکند، حالی که بسیاری از پژوهشگاه های دولتی در طول بیش از یکصد سال فعالیت خود ماحصل چندانی به ارمغان نیاوردند؛ توجه به این موضوع اهمیت اصلاح نوع نگرش عمومی و تحول کامل در روش های پیشین را دوچندان می کند.

ستاری با اشاره به ضرورت تأمین هزینه‌های پژوهش کاربردی از دل پژوهش عنوان کرد: فناوری از دل کارآفرین و پژوهشگری خارج می‌شود و اگر پژوهشگر از دل پژوهش کاربردی برای پژوهش هزینه کند، فناوری قابل رقابت از پژوهش حاصل می شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تأکید بر ضرورت مساعد کردن محیط کسب و کار گفت: باید حوزه های درگیر با شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی و پژوهشگران از مالیات بیمه و گمرک برای فعالیت بهتر این بخش‌ها سازگار شوند و مهم‌تر از معافیت‌ها، درک صحیح این بخش‌ها از ماهیت و ساختار پژوهش، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها است.

وی با اشاره به ظرفیت خارق العاده تهران برای پرورش خلاقیت ونوآوری بر مبنای زیست‌بوم کارآفرینی گفت: برمبنای جدیدترین آمار شاخص جهانی نوآوری(GII)، تهران جزو ۵۰ شهر فناوری دنیاست و آینده این شهر در گروی فناوری و نوآوری است.

وی ادامه داد: بر همین اساس به شکل جدی توسعه شتاب دهنده های حوزه‌های معین و تعاملات با شهرداری تهران صورت گرفته است تا پایتخت به یک پارک فناوری بدل شود؛ البته پارک فناوری یک مفهوم فیزیکی نیست و باید روح نوآوری و فناوری در یک شهر جریان داشته باشد، به طوری که نیروی انسانی خلاق، جوان و تحصیلکرده بتواند ایده های خود را در قالب یک کسب و کار فناور و دانش بنیان پیاده کند.

*تحقق سهم ۳ درصدی ایران از بازار جهانی زیست‌فناوری محقق می‌شود

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تولید محصولات نوترکیب حوزه زیست فناوری تولید سلول بازی های شتاب دهنده بخش خصوصی عنوان کرد و افزود: تولید سلول و توسعه سلول در دست کشور است و با در اختیار داشتن دانش و فناوری چند قدم جلوتر از دیگر کشورها در عرصه تولید داروهای زیست فناوری حرکت می کنیم.

وی افزود: در راستای تولید و بومی سازی ۵۰ قلم دارویی از ۱۴۰ داروی مهم و کلیدی، تولید ۲۰ داروی ثروت‌آفرین توسط این شتاب‌دهنده با موفقیت به اتمام رسیده است با تولید ۱۰ قلم دارویی مهم دیگر، ارتقای قابل توجه جایگاه کشور را در تولید داروهای زیست فناوری شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه رسیدن به سهم ۳درصدی ایران از بازار جهانی زیست‌فناوری دور از انتظار نیست افزود: با ایجاد شتاب دهنده های دیگر ۳۵ محصول داروی جدید در دست تولید قرار می گیرد ضمن این‌که در آسیا به جایگاه نخست می‌رسیم، سهم ایران از ۳ درصد بازار جهانی زیست‌فناوری محقق می‌شود.

قانعی، با اشاره حرکت کشور در تامین نیازهای واکسن اظهار کرد: در کمتر از یک سال جدید تولید شده و بیش از ۴۰ فارغ التحصیل دکتری تخصصی در یک مجموعه شتاب دهنده بخش خصوصی فعالیت می‌کنند و دستاوردهای قابل توجهی داشته باشند که این امر نشان می‌دهد باید رویکردها تغییر پیدا کند این که با حمایت بخش خصوصی هزینه ها در پژوهش به سوی نتیجه‌بخش بودن حرکت کند.

*بلوغ ۱۳ شرکت فناور توسط پرسیس ژن و ورود به بازار محصولات دارویی

امیرحسین کارآگاه مدیرعامل پرسیس ژن، جذب نخبگان جوان کشور و فعالیت در حوزه زیست فناوری تولید محصولات منحصر به فرد و عدم تولید محصولات دارای مشابه داخلی را دو ماموریت اصلی شتاب دهنده ی بخش خصوصی زیست فناوری عنوان کرد و افزود: تلاش می‌کنیم تا استانداردهای جهانی حوزه دارویی در پرسیس ژن اخذ و رعایت شود و افرادی که در بستر این شتاب دهنده تمامی استانداردهای لازم برای ورود به بازارهای جهانی را در تولید محصولاتشان در نظر بگیرند.

وی با اشاره به فعالیت ۸۷ پرسنل در پرسیس‌ژن افزود: ۴۷ نفر از افراد با مدرک دکتری PHD مشغول کار هستند و شرکت ها عمدتاً در تیم‌های چهار نفره فعالیت می کنند اما به محض این که به فروش برسد اشتغال آنها نیز به طرز قابل توجهی افزایش می‌یابد.

وی افزود در حال حاضر ۴ شرکت از شتاب دهنده پرسیس ضمن جذب سرمایه، در شرکت‌های خود یا در شهرک های صنعتی مستقر هستند. همچنین طیف دیگری از این شرکت‌ها، امسال و سال آینده با جذب سرمایه و خروج از پرسیس‌ژن، در بازار دارویی کشور فعالیت خود را توسعه خواهند داد.

کارآگاه، با اشاره به فناوری تولید دارو به عنوان مهم ترین تولیدی شتاب دهنده پرسیس ژن عنوان کرد: امروز پس از با ۲۲ ماه فعالیت شبانه روزی شتابدهنده پرسیس ژن، جشن بلوغ فناوری و خروج ۱۳ داروی نوترکیب حوزه زیست فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی برگزار می شود.

مدیرعامل شتاب‌دهنده پرسیس‌ژن، با اشاره به تکمیل روند توسعه، تولید و تجاری سازی ۱۳ داروی جدید زیست فناوری با حمایت معاونت علمی و فناوری از این شتابدهنده گفت: اکنون گسترش مرزهای دانش با تلاش بیش از ۳۵۰ نفر از متخصصان جوان زیست فناوری کشور که در این شتابدهنده زیست فناوری فعالیت می کنند، محقق شده است.

کارآگاه، ارائه خدمات و امکانات پرسیس‌ژن برای توسعه استارتاپ‌های دارویی یادآور شد و گفت: پرسیس ژن خود را نسبت به ارائه اداده‌ها و فناوری‌ها مورد نیاز استارتاپ‌ها موظف می‌داند. همچنین ایجاد امید برای کسب مهارت و دانش افزایی مهم‌ترین هدف کاری شتاب‌دهنده پرسیس‌ژن است.

باور به توانمندی تولید کننده ایرانی تضمین کننده رونق محصولات زیست‌فناوری

غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این مراسم با اشاره به ضرورت باور به توانمندی تولیدکننده داخلی در تأمین کالاهای مورد نیاز به خصوص در حوزه سلامت عنوان کرد: یک باور عمومی نادرست جامعه برتر بودن کالای خارجی نسبت به نمونه داخلی است و باید یک تغییر عمده در این نگرش صورت بگیرد.

وی افزود: این اصلاح نگرش با تولید کیفی و مرغوب در کنار تضمین از سوی تولیدکننده صورت می‌گیرد و خوشبختانه اتفاقی که امروز در این شتاب‌دهنده زیست‌فناوری اتفاق افتاده، تا حدود زیادی دغدغه اطمینان به محصولات تولیدی در حوزه سلامت و دارو را برطرف کرده است.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خود را موظف می‌داند در روزهای آینده که شرایط واردات و تأمین قدری پیچیده‌تر می‌شود از شرکت‌هایی که روی پای خود ایستاده‌اند و تولیدات آن‌ها کشور را در خودکفایی یاری می‌کند حمایت کند.

حسین وطن پور دبیر شورای عالی فن‌آوری‌های سلامت، هدف‌گذاری کشور در حوزه زیست‌فناوری را مطلوب و راهبردی ارزیابی کرد و افزود: در حوزه آموزش و علوم پایه برنامه ریزی خوبی داشته ایم و فارغ التحصیلان با رتبه‌های بالا آماده فعالیت در زیست ‌بوم نوآوری کشور هستند.

وی ادامه داد: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ریل‌گذاری خوبی صورت گرفته است تا شرکت‌های دانش‌بنیان دارویی و سلامت در تعامل با معاونت علمی و فناوری حمایت شوند.

وطن پور به سهم قابل توجه شرکت‌های دارویی از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: ۳۳ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند که از این میان ۲۵ درصد در حوزه زیست‌فناوری فعالند. همچنین ۵۵ درصد از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت اختصاص یافته است.

*ورود ۱۳ داروی زیست‌فناوری به بازار دارویی کشور

در این مراسم با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، اصغری رییس سازمان غذا و دارو، حامدی‌فر مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سیناژن، قادری‌فر رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، جشن بلوغ فناوری و خروج ۱۳ داروی نوترکیب حوزه زیست فناوری از مرحله شتابدهی و تولید نیمه صنعتی در کنار تولید و تجاری سازی ۱۳ داروی جدید زیست‌فناوری در مرزهای دانش و با تلاش فناوران و متخصصان مستقر در پرسیس ژن برگزار شد.

بدون نظر

دیدگاه خود را بیان کنید